2023-2024 döneminde Eureka Başkanlığı Ülkemiz tarafından TÜBİTAK koordinasyonunda yürütülmektedir. Eureka Türkiye Dönem Başkanlığı çerçevesinde, 13-14 Haziran 2024 tarihlerinde İstanbul'da Haliç Kongre Merkezi'nde Küresel İnovasyon Zirvesi düzenlenecektir. Detaylı bilgiye bu link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Zirve kapsamında 14 Haziran Cuma günü saat 14:30-16:00 arasında düzenlenecek olan "Smart Cities and Urban Innovation: Enhancing Quality of Life" isimli panele, Prof. Elif Uysal SÜİT platformunu temsilen katılacaktır.

Smart Cities and Urban Innovation: Enhancing Quality of Life
"Smart Cities and Urban Innovation" paneli, kentsel ortamlarda yaşam kalitesini artırmayı hedefleyen dönüştürücü teknolojiler ve stratejileri keşfedecek. Katılımcılar, sürdürülebilir kentsel gelişim, verimli kaynak yönetimi ve halka yönelik gelişmiş hizmetler konularına yönelik yenilikçi çözümleri tartışacaklar. Ana tartışma konuları arasında kentsel altyapı ve hizmetleri optimize etmek için Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazlarının, veri analizlerinin ve dijital platformların kullanımı yer alacak. Uzmanlar, içgörülerini, en iyi uygulamaları ve başarılı vaka çalışmalarını paylaşacaklar. Sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmak için yeşil teknolojilerin ve yenilenebilir enerji kaynaklarının entegrasyonuna vurgu yapılacak. Panel ayrıca akıllı şehir geliştirme bağlamında dijital kapsayıcılık, siber güvenlik ve gizlilik gibi zorluklara da değinecek. Akıllı kentsel planlamanın engelli bireyler için erişilebilirlik ve hareketliliği artırmadaki etkisi tartışılacak ve daha kapsayıcı kentsel ortamlar hedeflenecek. Genel olarak, panel tüm sakinler için daha yaşanabilir, dayanıklı ve kapsayıcı şehirler yaratmak amacıyla paydaşlar arasında iş birliği ve bilgi alışverişini teşvik etmeyi amaçlamaktadır.


Son Güncelleme:
11/06/2024 - 11:51