Proje Yürütücüsü: Dr. İlhan Kaya


Kurum/Kuruluş(lar): VESTEL Elektronik

Stratejik Hedef Adı: Akıllı şehir teknolojileri kapsamında yenilikçi, ölçeklenebilir nesnelerin interneti düğümleri tasarlayarak enerji verimliliği ve uçtan uca veri tazeliği sağlanması.

Projenin Faaliyet Alanı: Nesnelerin İnterneti Teknolojileri,  Akıllı otomasyon (bina/ev/fabrika) ve akıllı yapılara uygun olacak donanım, yazılım ve iletişim protokollerine yönelik olarak (veri büyüklüğü, gecikme toleransı, güç verimliliği, hareketlilik, güvenilirlik ve güvenlik) sağlayan yenilikçi ve özgün teknik/yöntem/algoritma/ürün/sistemlerin, yazılım ve donanım bileşenleri, Haberleşme teknolojileri; makina-makina, makina-insan, makina-altyapı (M2X teknolojileri); araç-araç, araç-insan, araç-altyapı (V2X teknolojileri), gömülü sistemler arası veri aktarımı, veri toplama, iletme ve veri işleme, yapay zeka faaliyetleri.

Proje Özeti: Akıllı evler, binalar, şehirler ve ulaşım kapsamında enerji verimliliğini sağlayacak nesnelerin interneti düğümleri ve yapay zeka tabanlı otomasyon sistemlerinin hayatımızdaki önemi giderek artmaktadır. Projemiz, SÜİT platformunun haberleşme projelerinde (özellikle P1 ve P3) geliştirilen teknolojileri donanım üzerinde uygulayarak yenilikçi nesnelerin interneti düğümleri hayata geçirecek ve bunların platformun diğer projelerinde (P7, P8) ve Vestel’in gelişmekte olan ürünlerine yönelik prototip uygulamalarında gerçekleştirilmesini sağlayacaktır.

Bu projemizin ilk hedefi enerji verimliliği sağlayan iç mekan fotovoltaik hücrelerle çalışan nesnelerin interneti düğümleri tasarlanarak bu düğümlerin farklı amaçlarla, örneğin nem ve sıcaklık ölçümü yapılması yada insan sayısı tespiti gibi kullanılmasıdır. Bu tip nesnelerin interneti düğümleri uzun süreli kullanımlarda bile batarya değişimine ihtiyaç duymayacaktır. İkinci hedefimiz, bilgi yaşı farkında uygulama katmanı algoritmaları kullanarak veri tazeliğinin araçtan her şeye (V2X) kapsamında kullanılmasını sağlamaktır. Bu şekilde iletim kanalındaki ortalama gecikme kestirilerek uygun frekanslı örnekleme ile iletimde karşılaşılabilecek gecikmenin azaltılarak veya gereksiz iletişimin önüne geçilerek bilgi yaşı küçültülecektir. Bu sayede sistemin enerji verimliliği artırılmış ve veri işlemeye dayanan zaman bağımlı sistemlere zamanında veriler iletilmiş olur. Üçüncü temel hedef, akıllı şebeke sistemlerinde güneş enerjisi üretim sistemlerinin verimliliğinin artırılması ve elektrikli araçların şarjı sırasında ortaya çıkabilecek sorunların önüne geçip, kullanıcı kolaylığı sağlanmasına yarayacak yapay zeka tabanlı karar destek sistemlerinin geliştirilmesi için saha destek birimlerinin geliştirilmesidir. Dördüncü hedef de enerji verimli akıllı klima geliştirilmesi kapsamında kullanıcı konforunu artıracak akıllı binalarda enerji optimizasyonu sağlamak için çeşitli sensör verilerini (sıcaklık, nem, enerji akışı, vb.) değerlendirerek otomasyon sağlamaktır.

Proje Ekibi:


Anıl Gürbüz - VESTEL Elektronik - Araştırmacı (Bulut Sistemleri)


Dr. Gözde Bakırlı VESTEL Elektronik - Araştırmacı (Veri Analizi, Kestirimci Bakım)


Ali Gürhan Gür VESTEL Elektronik - Araştırmacı (Siber Güvenlik ve Entegrasyon)


Ali Furkan Ilgaz VESTEL Elektronik - Araştırmacı (Yazılım Mühendisi)


Ahmet Zafer Altınkaya VESTEL Elektronik - Araştırmacı (Donanım Mimarı)


Cankat Bilman VESTEL Elektronik - Araştırmacı (Büyük Veri Yazılım Uzmanı)


Şevket Can Şevket VESTEL Elektronik - Araştırmacı (Yazılım Uzmanı)


Seray Esen VESTEL Elektronik - Araştırmacı (Yazılım Uzmanı)


Uğur Bertan Umutlu VESTEL Elektronik - Araştırmacı (Yapay Zeka)


Gizem Mercan VESTEL Elektronik - Araştırmacı (Yazılım Mimarı)


Kazım Kağan Kartal VESTEL Elektronik - Araştırmacı (Yazılım Mühendisi)


Dr. Barbaros Kirişken VESTEL Elektronik - Araştırmacı (Donanım Tasarım Uzmanı)


Sevde Gökçe VESTEL Elektronik - Araştırmacı (Gömülü Sistemler)


İbrahim Göktuğ Gökçe VESTEL Elektronik - Araştırmacı (Gömülü Sistem Yazılım)


Sergen Esendemir VESTEL Elektronik - Araştırmacı (Yazılım Uzmanı)


Yusuf Alptuğ Aydın VESTEL Elektronik - Araştırmacı (Yazılım Uzmanı)


Fulya Kayran VESTEL Elektronik - Araştırmacı (Proje Bazlı Destek Uzmanı)


Yaşar Burak Savak VESTEL Elektronik - Araştırmacı (Nesnelerin İnterneti)


Sezer Özdem VESTEL Elektronik - Araştırmacı (Gömülü Sistemler Mimarı)


Doç. Dr. Selçuk Yerci - ODTÜ-GÜNAM - Araştırmacı


Tabloya Geri Dön


Son Güncelleme:
05/02/2024 - 15:04